1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

ISI YALITIMI

Isı yalıtımı iki farklı ortam arasındaki ısı alışverişinin engellenmesine denir. Isı yalıtımı genelde özel malzemelerle yapılır, örneğin iki duvar arasına yerleştirilen yalıtım malzemeleri ses, ısı vb. yalıtımı yapabilir.

Isı yalıtımın faydaları

  • Isı yalıtımıyla enerji verimi artar ve parasal olarak tasarruf sağlanır.
  • Yalıtımın korunması için, ekstra bir güç ve maliyete gerek yoktur, kalıcıdır ve genelde bakım gerektirmez.
  • Isı yalıtımı ve mantolama konforu arttırır. Mantolama yapılan binada sıcaklık dağılımı daha homojen olur.
  • Yalıtım, dışardan gelen gürültüyü emdiği için, ses yalıtımı da sağlanmış olur.
  • Genel bir kazanç olarak da, yalıtım sayesinde ısınma amacı ile yakılan yakıttan çevreye olan zararlı atık gaz geçişi azalmış olur.
  • Dış cephe ısı yalıtımları, kullanılan malzemelere göre ses yalıtımı, deprem yalıtımı, yangın yalıtımı, su yalıtımı ve su izolasyonu da sağlayabilir

Isı Yalıtım Malzemeleri

Binalarda ısı yalıtım yapılırken Taşyünü, Camyünü, Ekspande Polistiren, Ekstrude Polistiren, Poliüretan, Fenol Köpüğü, Cam Köpüğü, Ahşap Lifli Levhalar, Genleştirilmiş Perlit, Genleştirilmiş Mantar, söve gibi ısı yalıtım malzemeleri ve mantolama ürünleri kullanılabilir.
Bunların yanında bina tesisatlarında da ısı yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır. Tesisatlarda kullanılan başlıca yalıtım malzemeleri de Camyünü, Taşyünü, Elastomerik Kauçuk, Cam Köpüğü, Kalsiyum Silikat, Ekstrüde Polistiren, Poliüretan, Ekspande Polistiren, Polietilen Köpük, Fenolik Köpük, izocam malzemeleridir.